Morčata jako domácí mazlíček

Morčata jsou dobrými kamarády pro vaše děti, ale vždycky to má nějaké háčky. Jsou tu otázky, jako kdo se bude o morčata starat, jestli to vaše děti zvládnou, nebude Vám vadit zápach, nebo zda nejsou třeba vaše děti alergické zrovna na ně. Je dobré si zjistit všechno dopředu a proto je tu náš článek.
Morčata se řadí do třídy hlodavců a rozdělují se na tři plemena. První je plemeno krátkosrsté, dlouhosrsté a poslední je Skinny, ti pak mají další rozdělení podle druhu. Rozdíl je však pouze v tom, zda si chcete pořídit morče s chlupy nebo bez nich.
morčata na zahradě
Morčata jsou býložravci, jsou hodně aktivní a dost rychle se učí. Pokud budete kupovat klec, je lepší koupit větší, protože rádi běhají a dost poskakuji. Pořiďte si je hned od mala, kdy můžete svého nového mazlíčka naučit chodit na záchod do rohu klece, nebo třeba spávat na určitém místě.
Tito malý kamarádi umí dobře vyjádřit radost a také neskrývají, když mají zrovna hlad, řeknou si o to. Radost poznáte, když morče začne zábavně poskakovat a házet zadečkem z jedné strany na druhou a běhat po kleci. Naopak, když mají hlad, začnou hlasitě pískat a lézt na mříž a dožadovat se jídla. Dost rychle se učí a poznají, kam jídlo schováváte. Pokud ho dáváte například do police vedle klece, hned při otevírání dvířek morče zbystří a už ví, že mu dáte něco na baštu. Nenechte se zmást, jsou to velice chytrá stvoření a jsou i dost mazaní.
morče na narozeniny
Dávejte si pozor na rychlý růst drápků, ty se musí zastřihovat, což zvládnete i doma stačí si koupit speciální nůžtičky v jakékoli prodejně se zvířaty. Čas od času je dobré, zlehka vyčistit uši, na což Vám stačí klasické ucho šťoury.
Hlavní stravou byste měli stanovit seno a čas od času krmení pro morčata a zeleninu. Pokud morčata i na dále budou vyžadovat další a další jídlo, nenechte se přemluvit, morče nemá nikdy dost.
Morčata se dožívají zhruba pěti až deseti let, není to však pravidlem a mohou se dožít více i méně let než se udává, proto si ho užijte, jak jen to půjde, je to přece jenom Váš milovaný mazlíček.