Tři mýty o zdravé výživě – vyhněte se nejčastějším chybám

Snažíte se jíst zdravě? Ať je vaším cílem zhubnout nebo se jen chcete cítit lépe, je zdravý jídelníček tím nejdůležitějším. Jenže v naší společnosti existuje spousta mýtů spojených se zdravým stravováním. Rozeberme si tři nejčastější chyby, které lidé v tomto směru dělají. Jestliže se v některém z bodů poznáte, změňte své návyky a uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.
dietní zápisník
Mýtus číslo jedna – TUKY
„Jíst zdravě znamená především vypustit tučná jídla, pokud tak učiním, nebudou se tukové zásoby rozšiřovat a o to snadněji je budu spalovat.“
Tuk je nejlepším zdrojem energie. Tělo energii potřebuje, proto si ji ukládá. A čím méně tuku se mu dostává, tím více si jej potom musí uložit. Pokud tuky vynecháte, přirozenou reakcí těla je uložit i minimální množství do zásoby. Navíc bez tuků se neuvolňují (nerozpouštějí) vitamíny A, D, E, K, které jsou nezbytné například pro správné fungování smyslů, kvalitu kůže a vlasů, vstřebávání vápníku atd. Lipidy zpomalují trávení, tudíž vás zasytí mnohem lépe než sacharidy. Samozřejmě je třeba konzumovat je v přiměřeném množství. A soustředit se na pravidelný přísun kvalitních tuků (omega mastné kyseliny).
pět pokrmů
Mýtus číslo dva – PO PÁTÉ ODPOLEDNE NESMÍM JÍST
Tak to je opravdu nonsens. Do povědomí se dostal především proto, že mnoho lidí dostane večer a v noci hlad a „vyluxuje“ ledničku. Při tom nehledí na to, co sní. Jenže v kolik chodíte spát? V deset večer? Jedním z pravidel zdravého stravování je, abyste předešli pocitu hladu. Pětihodinová proluka mezi spánkem a jídlem ve výsledku znamená, že pokud budete spát 7 hodin, tělo nedostane potravu celkem půl dne! A tak si, kvůli „strachu“ z nedostatku živin, druhý den raději uloží nějaké ty zásoby. Jak? Ano – ve formě podkožního tuku.
Mýtus číslo tři – LIGHT VÝROBKY JSOU LEPŠÍ
Tady platí zlatý zákon – čtěte složení! Většina tzv. light výrobků obsahuje stejné množství energie. Tuky jsou nahrazování sacharidy (škroby), které se ve výsledku stejně uloží ve formě tuku.  Navíc chuťové nedostatky takových výrobků bývají doháněny umělými látkami, které se zdravým stravováním nemají společného vůbec nic!

5/5 - (1 vote)