Jedeme na výlet na kolech

Cykloturistika a samozřejmě cyklistika je prakticky od jarních měsíců až do pěkného zimního dne naše největší sportovní láska a staví se v řádu sportovních aktivit na první místo. Je pravdou, že adrenalin na tomto dvoukolovém oři je spíš přisuzován mladší generaci, ale v oblibě je tento sport i mezi pokročilou generací. V podstatě velmi rádi si vyjedeme jen tak do přírody, načerpat čerstvého vzduchu a zároveň se pokochat místními krásami. Díky tomu vznikají po celé naší zemi cyklostezky a to v každém možném a přístupném terénu, v nížinách i na horách. Většinou podle toho si vybíráme i vhodnou konstrukci kola. Když budeme jezdit pouze v městském provozu, tak rozhodně nepotřebujeme horskou úpravu.

cyklistika

Do kopců a bez námahy

To si jen vyjedeme na horskou vyjížďku, ale přece jenom ten kopec dá zabrat, tak se nedá nic dělat a určitý úsek si můžeme projít pěšky po svých. Ale co to? Kolem nás zlehka do kopce a bez nějakého funění právě projel šedovlasý pán a to rozhodně nebyl žádný mladík. Pane jo, že bychom na tom byli tak špatně? To určitě ne, to bude zajisté nějaký cyklistický šampión, který je stále ve skvělé formě. Tak ani jedna věc z toho nemusí být pravdivou realitou. Může se totiž jednat o majitele elektrokola. Sice na něm musí také šlapat, což možná vede k mylné domněnce, že je tak svým šlapáním a dechem zdatný sportovec, ale při stoupání do kopce je vynaložená námaha nesrovnatelně nižší, než u běžného horského kola. To se to potom jede. Horská elektrokola mají v pedálech zabudovaná čidla snímající odpor při šlapání a podle toho pak regulují výkon přídavného motoru.

kolo horské

Elektrokolo dává novou naději

Sice je podstatně dražší, než klasické horské kolo, ale na druhou stranu dává nové možnosti a to hlavně pro ty uživatele, které omezuje zdravotní stav, aby mohli vůbec jezdit. Taková kola skutečně čeká zářivá budoucnost. Pak není problém se totiž vydat na putování přírodou klidně i se zdatnými cyklisty. A pozor, některá z těchto kol mají dokonce takový výkon, že mohou spadat do kategorie malých motocyklů. Jen jsou podstatně menší váhy a dají se naložit prakticky do vlaku nebo i na nosič automobilu.