Jak ušetřit při koupi počítače

Technika jde neuvěřitelně dopředu, vždy bez obav seženete počítač, který potřebujete. Než si samotný počítač začnete vybírat, měli byste znát přesný účel, k jakému jej budete využívat. K běžnému užívání počítače stačí základní verze, která má průměrnou grafiku, operační paměť, ale také jen základní funkce.
I použitý počítač by měl mít svá kritéria. Pokud jsou počítače určeny pro hraní, jsou přesně vyjmenované vlastnosti nutné.

počítač na stole

Jakými způsoby můžete ušetřit?

Někdy se stane, že se váš počítač porouchá, aniž byste s tím počítali. Nové přístroje jsou veliký zásah do finančního rozpočtu. Není tedy neobvyklé, že se každý snaží na nákupu počítače ušetřit. Mezi časté příklady patří následující:

  • Starší modely – čím více se technika vyvíjí, tím více klesají ceny. Všechny nové modely, které jsou vytvořeny na výkonnosti, vzhledu a jiných faktorech, automaticky sráží hodnotu těch starších modelů. Často tak zakoupíte modely, které jsou 1 – 2 roky staré, zároveň výkonné a můžete je koupit za poloviční cenu.
  • Slevy – elektra a jiná obchodní zařízení mají často vypisované pravidelné slevy na produkty. Slevy mohou být také spojeny s věrnostními programy nebo u nákupu online s registrací, čímž získáte slevu na první nákup. Poohlédnout se také můžete po výprodejích před novými modely. Stejně jako slevy fungují i různé kupóny. U nákupu více počítačů může platit hromadná sleva.
  • Sestavení vlastního počítače – pro zkušenější může být levnější si postavit vlastní počítač. Některé součástky můžete využít ze starších modelů počítače, který máte doma, dokoupíte tak jen potřebné součástky. Jestliže nejste znalec v oboru techniky, sestavení vlastního počítače bude často dražší variantou.
  • Upgrade – často je také variantou upgrade staršího modelu.
  • Nakupovat bez překupníka – pokud si zakoupíte počítač přímo od výrobce, bude pořizovací cena nižší. Čím více prostředníků je mezi obchodem, tím více přidaných marží na produkt máte.
  • Repasovaný počítač – další variantou, která funguje nejvíce, je repasovaná technika.

Co jsou repasované počítače?

Mezi nejčastější ušetření finančního rozpočtu je repasovaný počítač. Zakoupení nového stroje znamená vysoké výdaje, na druhou stranu už zakoupením pořizovací cena klesá. Repasovaná výpočetní technika je sice z druhé ruky, ale v jiném slova smyslu.

moderní počítač

Počítače nepochází od předchozích uživatelů, ale z různých výstav, předváděcích akcí nebo ukončených leasingů. Na těchto akcích se předvádí počítače, které patří mezi kvalitní a aktuálně oblíbené přístroje.

Zakoupit použitý počítač je možné se slevou 50–70 % z předchozí pořizovací ceny. Než je počítač uveden do prodeje, je pečlivě a profesionálně zkontrolován. Často je také přeinstalován operační systém a vyměněny vadné díly.

Počítač se zárukou je lákadlem, ani toho se nemusíte u repasovaného počítače obávat. Je u nich stanovena záruční lhůta 12 měsíců. Velký výběr najdete na stránkách tradičního prodejce – Eurotech.cz.