Ve studni není voda, co dělat?

Poslední roky je to čím dál tím častější jev. V mnoha a mnoha studnách najednou není voda. Po chvíli paniky začnou jejich majitelé hledat řešení.
První pomoc v případě, že je ještě dostatek spodní vody je v tom, okamžitě vypnout čerpadlo a nechat vodu ve studni dotéct. Chvíli to trvá, ale pokud je spodní vody dostatek, není nutné řešit ihned nějaký krizový scénář. Zastavení vody bylo patrně způsobeno nějakým nenadálým větším odběrem. Stačí vyčerpat bojler při koupání, k tomu pustit pračku a navíc ještě třeba nehospodárně umývat nádobí. Pak stačí vypustit pověstnou poslední kapku spláchnutím WC. Domácí vodárna nasaje vodu ze studny, její hladina však klesne natolik, že bezpečnostní plovák okamžitě díky své snížené poloze vypne čerpadlo.
kapka vody z kohoutku
Pokud byste neměli další odběr, voda ve studni by stoupla a plovák by opět zapnul čerpadlo. Jenže napuštění domácí vodárny by stav opět zřejmě opakovalo.
Nechte tedy vodu ve studni doplnit na dostatečnou úroveň. Napouštění vodárny však pro jistotu ještě kontrolujte.
Horší situace nastane v případě, že zastavení vody způsobil ne přílišný odběr vody, ale celkový pokles vody ve studni. Ten nastane v případě dlouhodobého such, který vede k poklesu spodních vod. Tuto situaci nevyřešíme v krátké době, jako u prvního případu. Voda se do studny vrátí jen v případě zvednutí hladiny spodní vody, to znamená až po významnějších deštích. To může trvat pár týdnů i několik měsíců. V některých případech se dokonce může stát, že spodní voda změní svůj tok a do vaší studny se už nikdy nevrátí.
Co dělat? Pokud pozorujete, že spodní voda se stále ještě drží na úrovni, která by umožňovala zásobování domu při „úsporném“ režimu, můžete se pokusit ošálit plovák. Jednoduše ho zachytíte do oka na laně a lehce zvednete. Plovák vypíná čerpadlo v případě, že se dostane do horizontální polohy. Když jej nadzvednete, bude si myslet, že vody je dostatek a čerpadla spustí.
měděné umyvadlo
Tady ale pozor. Napouštění domácí vodárny musíte pečlivě hlídat. Nesmíte dopustit, aby čerpadlo nasálo nečistoty ze dna studny. Patrně ji budete napouštět přerušovaně v závislosti na doplňování vody ve studni.
Pokud se nám voda podaří doplnit, provoz v domě bude ale omezený. Neplýtvejte vodou zbytečně. Na vaření a pití používejte balenou vodu. Po dobu sucha budete muset vodou šetřit jak je to jen možné.