Pořízení a servis výpočetní techniky

Před pořízením nového stolního počítače nebo notebooku je důležité uvědomit si, k čemu má vlastně sloužit. Jiná konfigurace je potřebná pro počítače, určené pro práci s běžnými aplikacemi, jiná pro náročnější aplikace nebo pro hraní počítačových her. To platí obdobně i v případě, kdy někdo pořizuje k počítači tiskárnu nebo jiná periferní zařízení, tablet nebo mobilní telefon.

notebook

Mezi základní parametry patří typ procesoru, velikost operační paměti RAM a kapacita úložiště. Při zpracovávání velkých grafických projektů nebo pro hraní počítačových her je vhodné vybrat grafickou kartu s odpovídajícím výkonem. U monitorů je důležité vybírat podle jeho velikosti a rozlišení obrazu. Významným kritériem pro výběr zařízení je i jeho konektivita, počet USB portů, HDMI, VGA, LAN, bluetooth, 3,5mm audio konektor nebo čtečka paměťových karet. Je třeba brát ohled i na operační systém, možnosti rozšíření a v neposlední řadě je pro mnoho zákazníků rozhodující i cena.

Muž u počítače

Stejně důležité, jako správný výběr zařízení, je i jeho následný servis. Ať už jde o servis pravidelný nebo v případě nějaké nenadálé události, poruchy nebo nestandardního chování počítače. Pravidelný servis, včetně důkladného vyčištění počítače, může jeho životnost prodloužit až o několik let. Je-li zařízení v záruce, jedná se zpravidla o záruční, bezplatnou opravu. Pozáruční servis je prováděn za úplatu. Jedním ze servisů je i servis PC Beroun. U servisu je důležitá kvalita a rychlost, některé ze servisů provádějí jednoduché opravy zařízení na místě, větší potíže bývají schopni odstranit do 48 hodin. Samozřejmostí je sdělení předběžné ceny opravy před jejím zahájením. V rámci servisu bývá zahrnuta i uživatelská podpora a individuální servisní programy.

Obecně platí, že při výběru prodejce nebo servisu výpočetní techniky je dobré dát na reference, až už od příbuzných či známých nebo třeba v různých internetových diskusích.