Jak vybrat vhodné plemeno psa

Asi není třeba říkat, že pořízení psa je závazek na mnoho let dopředu. Průměrný věk dožití psa je 15 let, ačkoliv to se samozřejmě může poněkud lišit v závislosti na konkrétním plemeni. Obecně platí, že malí psi se dožívají většího stáří než ti velcí. Svou roli také hraje genetické zatížení daného plemene, především pak sklon k určitým nemocem. Avšak ať už si vybereme kteréhokoliv, je jasné, že se jedná o dlouhodobý závazek.

 

štěně zlatého retrívra

 

Není tedy od věci se zamyslet nad tím, jaké plemeno by pro nás bylo nejvhodnější. Samozřejmě máme ještě možnost adoptovat psa z útulku, což je rozhodně chvályhodné. Jen musíme počítat s tím, že u štěněte si nemůžeme být jisti, co přesně z něj vyroste, a u dospělého zase jaké má problémy. Nevíme, čím přesně si prošel a jaké následky to na něm zanechalo, ačkoliv zde nám mohou značně pomoci pracovníci útulku, kteří ono zvíře dobře znají.

 

Pokud ale chceme konkrétní plemeno, jak bychom měli při výběru postupovat? Mnoho lidí kouká v první řadě na vzhled, avšak ten by v žádném případně neměl být rozhodující. Samozřejmě jsou zde určitá omezení, pokud máme v domácnosti člověka alergického na psí chlupy, ale pokud s námi nikdo takový nebydlí, měli bychom se nejprve zamyslet nad něčím jiným.

 

francouzský buldoček

 

Prvním, co bychom měli zvážit, je míra aktivity, kterou jsme nikoliv schopni, nýbrž ochotni našemu novému příteli poskytnout. Každé plemeno má poněkud jiné nároky na vyžití, avšak čas strávený společnými procházkami či hrami ocení všichni. Přesto je však rozdíl mezi tím, kolik toho po nás bude vyžadovat například border kolie a kolik například maltézák. Hodně nám může pomoci to, když zjistíme, k čemu bylo ono plemeno vyšlechtěno.

 

Dále bychom se měli zamyslet nad péčí o srst. Jak často plánujeme svého psa česat a koupat? A to i v případě, že se mu to nebude líbit? Podle toho bychom si měli vybrat typ srsti, který by mělo dané plemeno mít. A to ani nebyla řeč o povaze, zda je spíše nezávislá či zda se jedná o rasu, která má ráda kontakt s lidmi. Ano, je toho hodně, avšak jak už bylo řečeno, jedná se o závazek na mnoho let. Rozhodně se vyplatí opravdu dobře vybrat, ať jste spokojeni vy i pes.