Jak pomáhá solární plachta na bazén?

Tolik jste se těšili na letní ochlazení v podobě zahradního bazénu, avšak teplota vody každou noc klesne, a přes den se pak horko těžko vyhřívá, aby se v něm vůbec dalo koupat. Ve výsledku sedíte na zahradě v nepříjemném pařáku, a voda ve vašem bazénu má zase jen pětadvacet stupňů. Co s tím, a proč se to děje?

žena u bazénu

Reakce

Ochlazení vody v bazénu je přirozenou reakcí na okolní počasí. Jelikož v noci na bazén nesvítí slunce, a okolní teplota klesá, klesne i teplota vody. Ta se pak postupně zvyšuje přes den, kdy na bazén svítí slunce, a vodu tak ohřívá. Zpravidla však platí, že čím větší je bazén, tím déle trvá, než se voda v něm ohřeje. Teplota vody se více drží v zabudovaných bazénech, tedy těch, které jsou alespoň částečně ponořeny do země.

děti v bazénu

Solární plachta

Za pomoci solární plachty na bazén však můžete problém snadno vyřešit. Tato šikovná pomůcka, která připomíná trošku kvalitnější bublinkovou fólii, totiž skutečně umí zázraky. Přes den ji položíte na hladinu vody, bublinkami dolů, a to v době, kdy se právě nekoupete, ale na váš bazén svítí slunce. Solární plachta tak zvýší ohřev vody ve vašem bazénu, který se najednou začne ohřívat mnohem rychleji. Kromě toho však má i tu výhodu, že přes noc zpomaluje ochlazování vody, a tak nezačínáte ráno s ohříváním od začátku. Pokud jste například klasicky mívali po ránu vodu v bazénu na nějakých 20°C, což je absolutně k ničemu, a přes den se vám bazén díky plachtě zahřál na příjemných 29°C, teplota přes noc tolik neklesne, a ráno s potěšením zjistíte, že voda má už cca 26°C, tedy že se za dopoledne stihne dohřát natolik, abyste se brzy mohli koupat. Ideální teplota vody v bazénu je totiž mezi 28°C, až 34°C. Přes den tedy nechávejte bazén odkrytý, pouze s použitím solární plachty, na noc pak můžete přes solární plachtu přehodit ještě klasickou plachtu krycí, která má za úkol zamezit napadání nepořádku do bazénu.