Svět korálů

Korály jsou nádherné útesy a pásy rozmanitých organismů a ryb. Vytvářejí svůj vlastní ekosystém. Svůj vlastní svět se svými pravidly a životním stylem. Ale v dnešní době je katastrofa na spadnutí. Lidé znečišťují moře i oceány. Vypouštějí do moře chemické látky a ropu. Nejenže umírají zvířata, ale i likvidujeme právě korály. Korálový útes je stvořen z hlavní části těly mořských živočichů. Objevují se v tropických mořích. A nenacházejí se ve větší hloubce než je zhruba 50 m pod mořem. Teplotu snáší okolo 26-27 stupni celsia. Útes je postaven z tisíce generací útesotvorných organismů.

korál

A další hodně významnou součást jsou řasy. Protože dokáží produkovat fotosyntézu a důležitý přísun organických živin. Kostry organismů se neustále drobí a rozlamují se. A to vše zaplňuje díry a pukliny v korálech. Vše je a probíhá v dokonalé harmonii. korály se vyznačují obrovskou škálou druhových rozmanitostí. Korály jsou ale i závislé na vnějších faktorech. A to třeba na existenci mangrovových porostů. A korály jim na oplátku poskytují ochranu před mohutným vlnobitím. Na korálu žijí medúzy, houby, hvězdice, ježovky, mořské želvy a hadi. Ale přílišný rybolov a výlov korály hodně ohrožuje.

ryba v korálu

Musíme si nastavit hranice pro konzum. Pokud vylovíme poslední korál co budeme lovit potom? Nastolme rovnováhu a naučme se přijímat něco jiného. Respektujme přírodu a příroda nám to dozajista vrátí mnohokrát. Jsou to nádherné ukázky barevnosti a přírodních krás. Největší a nejznámější je Velký bariérový útes. Nachází se u pobřeží australského Queenslandu a je dlouhý přes 2000 km. Navštěvují ho tisíce turistů ročně. A byl také zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO kvůli jeho ochraně. Kéž by jich bylo více. Další se nacházejí v blízkosti Belize, Baham, Izraele nebo Malediv. Buďme na toto bohatství hrdí a náležitě si ho chraňme. Protože není nic krásnějšího než moře plné života a pod mořského bohatství.